Ingyen sablonok
A Redmondi székhelyű Microsoft cég 2021. 06. 24-én jelentette be először hivatalosan, hogy az előző Windows 10 utóda, sokadik névváltozat után Windows 11 néven jelenik meg. Mint végleges változat 2021 őszén vált elérhetővé bárki számára.
Valójában a Windows 11 rendszer követelményei is megváltoztak. A Windows 10-hez viszonyítva most 64 bites CPU-ra van szükség, és legalább két magos processzorra. A RAM 4 GB, illetve a tárolási követelményekhez 64 GB kell. További új követelmények a TPM 2.0, a DirectX 12, a Precision érintőpad és még sok más.
Fogjunk bele a Windows 11 telepítésébe, feltételezve, hogy a régi Windows 10 vagy még régebbi Windows 8 helyébe telepítjük. Természetesen ebben az esetben a régi törlésre kerül.
Gyors tipp: Elsősorban szükség lesz a régi Windows 10 (vagy 7-8) rendszerből megmaradt termékkulcsra, ami érvényes Windows 11-re is. Ha nincs, akkor érvényes licencet kell vásárolni a Microsoft Store-ból, (Microsoft Áruház), vagy egy másik viszonteladótól.
Szükség lesz egy külön partícióra, nagyobb pendrive-ra, flashdrive-ra vagy USB-s külső merevlemezre az adatok mentésére, ha féltve őrzött videó, kép, dokumentum van azon a partíción, amelyikre a Windows 11-et telepítenénk. Ezt mindenek előtt el kell végezni, mert ha elfelejtjük, telepítés közben minden adat törlésre kerül.
1.) Csatlakoztassuk a számítógép egy üres USB portjába az elkészített flashdrive-ot (vagy pendrive-ot ha csak ez van). Figyelem: Mentsük a flashdrive-ról (vagy pendrive-ról) minden adatot ha kell, mert minden törlésre kerül.
2.) Indítsuk el a letöltött Rufus programot (telepítés nélkül használható) azért, hogy az elkészített ISO állományt a csatlakoztatott USB eszközre írhassuk.
3.) Az alábbi képen látható módon változtassuk meg a beállításokat a Rufus programban:
Az USB eszközt azonnal automatikusan felismeri, és a legfelső Eszköz tulajdonságai bejegyzés alatt feltünteti. A fő ablakba kattintsunk a KIVÁLASZTÁS gombra, és a fájlkezelőbe (explorer), keressük meg a már meglévő Windows ISO állományt a számítógépen, ahová letöltöttük. A fájlkezelő ablakába kattintsunk alul, jobb oldalt a Megnyitás gombra. A Rufus program betölti az ISO fájlt. A fájlrendszer legyen FAT helyett NTFS-re állítva, végül kattintsunk az INDÍTÁS gombra.
4-5 perc alatt végez a flashdrive-ra írással, a végeredmény pedig egy automatikusan induló (bootolható) Windows 11 rendszer.
4.) Ha kész, a rufus program egy üzenőablakban emlékeztet, hogy kapcsoljuk ki a „SECURE BOOT” opciót. Hagyjuk figyelmen kívül, mert a Windows 11-ben, a Windows 10-el ellentétben, a telepítéshez SZÜKSÉGES a secure boot bekapcsolása. Egyszerűen kattintsunk a Bezárás gombra.
Először el kell végezni a telepítési folyamatot, amely lehetővé teszi a meghajtó törlését, ami biztosítja annak tisztaságát esetleges kémprogramok, vírusok eltüntetését, a partíciók konfigurálását és a Windows 11 tiszta példányának telepítését.
A második rész az OOBE (out-of-box), azaz a folyamat, amely lehetővé teszi a személyes beállításokat, a nyelv beállítást, a fiók, az adatvédelem és egyebek konfigurálását.
Gyors tipp: Figyelem: Ez egy emlékeztető, hogy a folyamat mindent töröl a számítógépen található azon partíciójáról ahová a rendszert telepítjük. Egy javaslat: ha nem mentettük fontos adatainkat, akkor tegyük meg most és csak ezután fogjunk a telepítésbe.
Nyissuk meg az Ez a gép-ben (Sajátgép) az Eszközök és meghajtók ablakot és az ott található meghajtók db. számát és azok méretét, ami GB-ban van feltüntetve, jegyezzük fel egy papírra, azért, hogy telepítés közben helyesen válasszunk a meghajtók közt, akkor mikor törölni kell, és akkor mikor ki kell választani melyikre kerüljön a telepítés. Helytelen választás esetén kellemetlen adatvesztéssel járhat.
Gyors tipp: Például így: C= 121 GB, a másik D= 119 GB. Ha csak egy meghajtó van pl: csak C:\, nem kell lejegyezni, mert mindenképp törlésre kerül.
A Windows 11 tiszta telepítéséhez tegyük a következőt:
1.) Indítsuk el, vagy újra a számítógépet a Windows 11 csatlakoztatott USB adathordozóval együtt, amit a fenti módszer szerint készítettünk a Rufus programmal. Az alábbi ablak fogad újraindítás után ahol megkér, nyomjunk egy akármilyen gombot a billentyűzeten a kezdéshez.
2.) Ha a "Windows telepítése" ablakba a nyelv, pénznem és billentyűzet beállítása helyes, kattintsunk a Tovább gombra.
3.) A következő ablakba kattintsunk a Telepítés gombra.
4.) Adjuk meg a billentyűzet segítségével a Windows 11 rendszer termékkulcsot, majd kattintsunk a Tovább gombra.
5.) A folytatáshoz jelöljük be az Elfogadom a licenc feltételeket jelölőnégyzetet, és kattintsunk a Tovább gombra.
6.) A következő ablakba kattintsunk az Egyéni telepítés lehetőségre, (a fenti Frissítés opciót akkor kell használni ha a régi Windows 10-et (vagy 8-at) frissítenénk Windows 11-re).
7.) Ha lejegyeztük a meghajtó méretét, a fenti jó tanács szerint, most vegyük elő a papírt a törlendő meghajtó azonosítása végett, ami ebben a példában C:\ 121 GB. A hozzá tartozó kisebb méretű meghajtókat is törölhetjük, mert újakat hoz létre automatikusan.
8.) Kattintsunk a törlendő meghajtóra a kijelöléshez, majd kattintsunk a Törlés gombra. Ezután kattintsunk a következő meghajtóra, majd a Törlés gombra. Hasonlóan járjunk el mindegyikkel. Figyeljük meg, ahogy megtörténik a törlés a partíciók egyesülnek. Nő a méret. Kattintsunk a Tovább gombra.
Gyors tipp: Azt a meghajtót NE töröljük amelyiken saját adatokat tárolunk, mert elvész minden féltve őrzött adat (ebben a példában a D:\ meghajtó, 119 GB).
9.) A törlés után mindössze két partíció marad a meghajtón (merevlemezen). Egy régi, ebben a példában a D:\, 119 GB, ami tartalmazza a telepítés előtt erre a partícióra mentett adatainkat, és egy most még „nyers”, azaz formázatlan 121 GB-os, ami a merevlemezünk fő partíciója lesz a telepítés után, azaz C:\.
Kattintsunk először arra a meghajtóra, amelyikre a Windows 11 rendszert akarjuk telepíteni megmutatva ezzel a telepítőnek, hogy melyik meghajtóval akarunk dolgozni, majd kattintsunk alul az Új linkre majd a Tovább gombra.
10.) A rendszer automatikusan kiszámolja a méretet. Ebben a példában NEM változtatunk a méreten, hanem egyszerűen kattintsunk az Alkalmaz majd a Tovább gombra.
11.) Mint látható a képen, több (csak pár MB) mappa is készült a védett rendszerfájloknak és rendszer összeomlás estére pedig helyreállítási mappa. Ezeket ne formázzuk hanem kattintsunk a formázatlan meghajtóra, majd a Formázás linkre, és ha kész a formázás, kattintsunk a Tovább gombra. Figyelem: Csak ezt az egy meghajtót formázzuk. A többi kisebb vagy nagyobb meghajtót TILOS formázni!
12.) Kész. Automatikusan elindul a tényleges Windows 11 rendszer telepítése. Türelem. A felsorolás végén, a Befejezés résznél a rendszer újra indul.
Gyors tipp: Figyelem: Újraindulás után bármelyik billentyűzet gombot TILOS megnyomni, még akkor is, ha a rendszer kéri, mert újraindul a telepítés! Jó ötlet újraindulás után azonnal eltávolítani az USB telepítő meghajtót. Már nem kell.
13.) Indulás után megjelent az első ablak, ahol a telepített fájlokat konfigurálja (3-4 percig tart).
14.) A következő ablakba beállítja a billentyűzetet. Ha helyes, kattintsunk az Igen gombra.
15.) Az eddig elvégzett telepítés beállítása következik.
16.) Kattintsunk a kiválasztáshoz a Beállítás személyes használatra linkre. Majd a Tovább gombra. (A Beállítás munkahelyi vagy iskolai használatra, Windows szerver alapú tartományhoz való csatlakozást jelent, amit még a vállalati gépeken is ritkán állítanak be).
17.) A zökkenőmentes telepítés befejezése érdekében, jelentkezzünk be email, telefon vagy skype felhasználó nevünkkel a Microsoft fiókba. Bejelentkezhetünk biztonsági kulccsal is, ezért kattintsunk a Bejelentkezés biztonsági kulccsal linkre és a következő ablakban készíthetünk biztonsági kulcsot. Ebben a példában én Skype felhasználó nevemmel jelentkeztem be. Kattintsunk a Tovább gombra.
18.) Meg kell adnunk egy Windows Hello pin kódot is a bejelentkezéshez. Kattintsunk a Pin-kód létrehozása gombra.
19.) Adjunk meg egy általunk választott pin kódot. Kattintsunk a OK gombra.
20.) Az újabb ablakban a régebben használt fájljaink is szinkronizálva vannak, ezért a régi alkalmazásainkat visszaállíthatjuk a felhő alapú OneDrive tárhelyről. Ebben a példában a Beállítás új eszközként opció lett kiválasztva. Kattintsunk a Tovább gombra.
21.) A Windows 11 lehetőséget ad a hely meghatározására, ami segíthet akár a térkép vagy navigáció pontosított használatához, esetleg az időjárás lekérdezésben is. Kattintsunk a Elfogadás gombra.
22.) A fenti beállításokon kívül még 4 - 5 ablak jelenik meg ahol be lehet állítani kényelmi és biztonsági opciókat.
23.) Újabb ablak, újabb véget nem érő opciókkal. Türelem, egyszer biztos vége lesz a sok ablaknak. Itt akár minden rádiógombot bepipálhatunk. Kattintsunk a Elfogadás gombra.
24.) Ebben az ablakban a Windows 11 felajánlja a fájlok tárolását az OneDrive felhő alapú szolgáltatásba, azonban ebben a példában a Fájlok tárolása csak ezen az eszközön lehetőség került kiválasztásra. Kattintsunk a Tovább gombra.
25.) Végre elkezdődik a Windows rendszer idáig kiválasztott beállításainak szinkronizálása, véglegesítése.
26.) A telepítés befejezése után, megjelent a Windows 11 új Asztala, ahol újabb beállítási műveleteket végezhetünk.
27.) Kezdjük ezeket a beállításokat az Asztali ikonok megjelenítésével. Tegyük ki a Sajátgép Ez a gép ikont és a felhasználó fájljai mappát az Asztalra, hogy mindig kéznél legyenek.
Kattintsunk a Windows-Logo ikonra (alul) a Tálcán. Ezután kattintsunk a fogaskerék szimbólumra, amely egyben a Beállítások ikon is.
28.) Az újabb ablakban kattintsunk a Személyre szabás gombra.
29.) Ezután a jobb oldali menüben kattintsunk a Témák linkre.
30.) Az újabb megjelent ablakban kattintsunk az Asztal ikonbeállításai linkre.
31.) Az újabb megjelent kis ablakban, legfelül pipáljuk be a Számítógép és Felhasználó fájljai rádió gombokat. Jóváhagyáshoz pedig kattintsunk az Alkalmaz és az OK gombokra.
32.) Kész. A telepítés befejeződött.
VÉGE
Tájékoztató
Windows Update
WEBSABLONOK
Ingyen sablonok
Kapcsolat
regen.hu facebook
Fontos
Figyelem: Néhány leírás régebbi, azonban az újabb Windows verzió rendszeren is működhet. Az oldal tartalma csak saját felelősségre használható!